4 Comments

Merhaba, tavsiye ve öneriler için teşekkür ederim. Anlattıklarının bana oldukça gerçekçi geliyor. Bunu yapınca konuşma ve yazma yeteneğinin gelisecegine gerçekten yürekten inanıyorum. Ama gelgelelim yazmaya nasıl başlayacağımı bilemiyorum. Elime kalemi alınca herşey uçup gidiyor. Aklıma gelen bir çok şey dağılıp gidiyor. Konuşmayı seven bir yapım yok,bu yüzden sanırım uzun uzun birşeyleri anlatamıyorum ve yazamıyorum da. Nasıl ve nereden başlamalıyım? Kaç satır olmalı? mesela bir kaç satır yeterli mi?

Expand full comment
author

Yazmayı bir deneme veya kompozisyon yazmak olarak algılamamız, sınırlandırmamamız gerekiyor.

Bir paragraf kadar bile olabilir. Buradaki amaç zihnimizdeki düşüncelerimizi netleştirmek - çözünürlükteki pixelleri arttırmak.

İlk başta düşüceler bulanık olabilir, ama yazdıkça onları netleştiriyoruz. Herhangi bir kural yok. Yazmayı yazarlık için değil, düşüncelerimizi netleştirmek için yapmamız gerekiyor.

Kitap okumayı seviyorsanız not ettiğiniz satırları oturup, yazılı düşünün mesela. Bırakın bir paragrafı, iki üç sayfa bile yazarsınız.

Expand full comment
Apr 17Liked by Rustem Temriyev

Hocam ben de uzun zamandır sizin günlük yazma tavsiyenize aşinayım. Her zaman yazamasam da aralıklarla yazdım. Ama rutin hayatımda da günlük tutmadığım için sanırım ingilizce yazarken çok basit şekilde yazıyorum. Günlük rutin işleri yazıyorum; kaçta uyandım, kahavltıda neler hazırladım, işe gittim, akşam biraz tv çay. Bunun ötesine geçemedim hocam. Ve bunları temel cümle olarak yazdığımı farkettim, bağlaç veya zarf çok kullanmadan. Sadece ‘günlük’ yazmam gerektiği için o günün işlerini yazıyorum

Expand full comment
author

Okuduğunuz kitapları özetleyebilirsiniz ve not ettiğiniz satılar üzerine kısa yorumlarınızı yazabilirsiniz. Bence artık günlük yazmayın, haftalığa geçin. Onun haricinde düşüncelerinizi ve yorumlarınızı yazmaya çalışın. Kitap olabilir veya izlediğiniz reels videosu olabilir.

- Ne düşünüyorsunuz?

- Hemfikir misiniz?

- Neden hemfikirsiniz veya değilsiniz? Argüman 1, Argüman 2, Argüman 3

Expand full comment