6 Comments

Koşubandı, step tahtası, ağırlıklar; evlerde atıl duranlardan birkaçı. Yakın çevremden gözlemim; bunları alanlar, sanki eylemleri yapmış gibi hissediyorlar... Psikolog okurlardan bu konuda yorum alabilirsem çok sevinirim.

Expand full comment

Rüstem merhaba, bu post’unla ben de Substack’e resmen giriş yapmış oldum bugün. Paylaştığın değerli bilgiler ve beni de referans gösterdiğin için teşekkür ederim. Sevgiler, selamlar 🙂👋

Expand full comment

Hayatınıza eklemek istediğiniz yeni beceri bir yatırımdır. Bu yatırıma evet diyebilmeniz için hayır diyebilmeniz gereken maddeler de olacak. Olmak zorunda.

Ağzınıza sağlık hocam

Expand full comment
Dec 13, 2022·edited Dec 13, 2022

Rutin mimarisini alan ve ona göre planlamasını yapmaya çalışan arkadaşlar için bir öneri sunacağım. Ben de şu an rutinimi optimize etmeye çalışıyorum. İnsan bi şeyleri tahmin etme noktasında %99 doğruluk sağlayamadığı için, haftalık, aylık planımı yaparken zorlandığımı ve bonkör davrandığımı fark ettim. Şu saatte şunu yaparım, bu saatte bunu yaparım oh be, mis gibi! şeklinde.

Sonradan baktım beynim allak bullak oldu ve onlar gözümde büyüdü. Daha sonrasında biraz uzaklaştım oradan. Sonrasında ise şöyle bir fikir geldi aklıma. Bunu da Rutin Mimarisi'ndeki Small Steps, Iteration Cycle, Don't judge yourself gibi zihin filtreleri ile yapabildim.

Önce "yapmak zorunda olduğum" günlük rutinlerimi timeboxing ile bi çıkardım. Çalışmak, spora gitmek haricinde 1-2 ekstra durum vardı. Bunları yaptıktan sonra takvimimde boş slot'ları çok geniş bir şekilde görebildim. Şimdi ise sırada o boşluklara yapmak istediğim geometrik hedeflerimi bir tuğla dizer gibi dizmek olacak :)

Tavsiye olarak yazmak istedim.

Expand full comment

Kursunuzu aldım ama bir türlü başlayamadım diyenlerden biri de benim, bu mail çok iyi bir motivasyon ve yol gösterici oldu yeni yıl planlarımı yaparken, çok teşekkürler.

Expand full comment