Playback speed
×
Share post
Share post at current time
0:00
/
0:00
Transcript

Soru - Cevap

Birkaç dil bilen insanlar, konuştukları dilde bir kelimeyi unuttuklarında ne yaparlar?

Yabancı dil öğrenme süreci ile ilgili bir soru aldım:

Birkaç dili bilen insanlar bir dilde konuşurken kelimeyi unuttuğu zaman veya dil sürçmesi yaşadığı zaman ne yaparlar? Hangi yöntemler kullanılır? Türkçe'de bile bazen kelimeyi unutabiliriz, mecazi anlamlar kullanırız.

Bu soruya üç farklı açıdan yanıt vereceğim:

Birinci açı

Bir kişinin ikinci, üçüncü, dördüncü yabancı dil öğrenmeye başladığı ve benzer bir dil ailesinden bir dil öğrendiği zaman, örneğin İngilizce'den Fransızca, İspanyolca, İtalyanca'ya geçtiği durumda, bu diller arasında ortak kelimeler çok olduğundan unutulan kelimeyi daha hızlı ve rahat hatırlarlar.

İkinci açı

Yeni bir dil öğrendiğinizde hafızanız sürekli güçlenir. Her yeni öğrendiğiniz dil, hafızanızı güçlendirir ve bu sayede daha kolay öğrenilir. Gri madde ve beyaz madde dediğimiz beyin yapısı artar, bu da hafızanın güçlenmesine ve konsantrasyon sürenizin uzamasına yardımcı olur. Bu durum, sadece kelime anlamında hafızanızın güçlenmesiyle sınırlı değildir, aynı zamanda insanların yüzlerini, isimlerini daha rahat hatırlamanıza da yardımcı olur.

Üçüncü açı

kelime betimleme becerisidir. Tercümanlar ve çok dilli insanlar bu beceriyi mükemmel bir şekilde geliştirirler. Kelimeyi betimlediğinizde, unuttuğunuz kelimeyi bir cümleyle değil, 2-3 cümleyle aktarabilirsiniz. Bu da unuttuğunuz kelimenin yerini doldurur.

Son olarak, yabancı dil öğrenmenin birçok faydası vardır: karar verme aşamasında daha keskin olma, kültürel farkındalığın ve empatinin artması, ve yaratıcılığın gelişmesi. Yabancı dil öğrenmek, farklı düşünce yapılarına erişim sağlar ve bu da yaratıcılığı artırır.

Sonuç olarak, dil öğrendikçe kelime unutmak azalır, daha rahat ve net hatırlarsınız. Hatırlayamadığınız zaman ise aynı dil ailesinden kelimeleri çağırarak telaffuzu değiştirir veya kelimeyi betimler ve bu sayede aradaki boşluğu kaparsınız.

0 Comments